História pivovaru

Smíchovský pivovar založili naši predkovia v roku 1869

1869

ZALOŽENIE AKCIONÁRSKEHO PIVOVARU NA SMÍCHOVE

Písal sa rok 1869 (Rakúsko-Uhorsko), keď sa spojila skupina Čechov a zložila finančné prostriedky, aby založila malý kraftový akcionársky pivovar na Smíchove, vtedajšom predmestí Prahy. A začali tak veľkú éru českého piva a pivovarnícku tradíciu.

1871

1. mája 1871 bola uvarená prvá várka piva

Napriek tomu, že položenie prvého kameňa a spisovanie stanov prebehlo už v októbri roku 1869, prvá várka piva Staropramen bola uvarená 1. mája 1871.

1877

VZNIK LEGENDÁRNEJ SMÍCHOVSKEJ DESIATKY

Písal sa rok 1877, keď sládka Michaela Trnku vymenovali za hlavného sládka. A bola to práve jeho urputnosť a technologická disciplinovanosť, ktoré umožnili vzniknúť legendárnej smíchovskej desiatke. Výborne prekvasené, vyvážené pivo dostupné pre všetkých dobrých ľudí.

1884

KLENOT ČESKÉHO PIVOVARNÍCTVA ALEBO ZRODENIE GRANÁTU

Sládek Trnka bol nielen precízny technológ, ale aj dômyselný sládek. V roku 1884 uvaril prvé polotmavé pivo v krajine a pretože na jeho uvarenie použil karamelový slad, jeho výsledné farby mu najviac pripomínali český polodrahokam granát. A tak sa jeho nápad stal štandardom a názvom kategórie granátových pív. Granát sa však zapísal nielen svojou výnimočnosťou, ale aj tým, že za vojny sa varil tak trochu na "tajňáša" pre pivovarníkov, aby uchovali receptúru až do dneška.

1900

Vlastná propagačná stanica kvasníc

Každý vie, že základom a teda telom piva sú voda, slad a chmeľ. To, čo dodáva pivu dušu sú kvasinky, ktoré dotvárajú harmonickú chuť piva. Staropramen, ako jeden z prvých pivovarov v krajine, postavil v roku 1900 vlastnú propagačnú stanicu a od tej doby používa vlastný kvasinkový kmeň.

1911

Druhý najväčší pivovar v Českom kráľovstve

V roku 1911 sa Staropramen s produkciou 604 000 hl stal druhým najväčším pivovarom v Českom kráľovstve a kúpil si prvý nákladný automobil.

1913

Registrovanie značky Staropramen

Po búrlivej večernej debate a niekoľkých rôznych variantoch názvov bola nakoniec v roku 1913 zaregistrovaná ochranná známka Staropramen. Od tej doby sa akcionársky pivovar na Smíchove, tak ako naznačujú písmená v symbole "S" nad názvom, premenoval na Staropramen.

1920

Modernizácia za sládka Paspu

Po Trnkovi prichádza ďalší dôležitý sládok, a to sládok Jozef Paspa v roku 1920, ktorý začal vizionársky veľkú modernizáciu pivovaru. Aj vďaka obľube Smíchovského piva stále rástla plocha pivovaru. A to do takej miery, že sa za prvej republiky stal najväčším pivovarom v Československu a zaradil sa medzi elitu 3 najväčších pivovarov v Európe.

1944

Po vojne sa pivovaru otvorili dvere

Modernizácia pivovaru nebola pred vojnou dokončená a tak, keď počas vojny v roku 1944 hrozilo zabavenie medenej varne pre zbrojársky priemysel, radšej ju pivovarníci cez noc vlastnými rukami zamurovali, než by o ňu prišli. Pretože varňa je srdcom pivovaru. Po vojne sa pivovaru otvorili dvere a pivo sa začalo exportovať so východnej Európy.

1960

Jedna z najväčších varní v strednej Európe

Vojna ani znárodnenie podniku nikdy nedonútili Staropramen ustúpiť od požiadaviek na kvalitu a v roku 1960 bola pokorená hranica 1 000 000 hl piva. O šesť rokov neskôr bola postavená nová varňa a konečne sa začala celková modernizácia pivovaru a vznikla jedna z najväčších varní v strednej Európe.

2011

Tak trochu výnimočná jedenástka

V roku 2011 uvaril Staropramen tak trochu výnimočnú jedenástku. Český ležiak s výraznou sladovou chuťou podporenou bavorským a karamelovým sladom, ktoré mu dávajú unikátnu zlato-jantárovú farbu. Ani v súčasnej dobe nechce Staropramen zaspať na vavrínoch, a tak vytvoril originálnu receptúru inšpirovanú príbehmi z rôznych pivných svetov. Základom je chuť poctivého českého piva, doplnená chuťou pšenice, inšpirovaná Nemeckom, spojená s hravou chuťou Belgicka prostredníctvom koriandra a ovocia.

2015

Polliter Staropramenu s poradovým číslom 24 miliárd

Na jeseň roku 2015 bol uvarený polliter piva Staropramen s poradovým číslom 24 miliárd.

2017

NÁVRAT K PIVOVARSKEJ TRADÍCII

Rok 2017 je pre Staropramen zlomový, pretože nielenže sa vracia k hrdým koreňom a historickým príbehom, ktoré utvárali značku po desaťročia, ale vracia sa aj k staronovému secesnému logu Staropramen. Tým prepája aj svoje hrdé šírenie českého mena v zahraničí, a to vo viac ako v 35 krajinách.

2019

150 rokov pivovarskej tradície z Prahy

Nezáleží na tom, ako dlho tu ste. Záleží na tom, ako ten čas využijete. Už 150 rokov sa venujeme vareniu skvele vyváženého piva a aj vďaka vám, našim spotrebiteľom, oslávime v roku 2019 naše 150. výročie.

Scroll Swipe
Scroll Swipe
Staropramen

Bolo vám už 18 rokov?

Vstup na tieto stránky je povolený len osobám starším ako 18 rokov.